وبلاگ

دریاچه ممرز(دریاچه ارواح)

دریاچه ممرز که به دریاچه ارواح نیز شهرت دارد در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع است. دریاچه در میان جنگل انبوه پهن برگ در منطقه ملا کلا قرار گرفته است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. در درون دریاچه درختان خشک شده ای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کرده اند. این دریاچه در مکان بسیار بکری واقع شده که در عبور از آن امکان مواجهه با انواع حیوانات وحشی، وجود دارد.

در ساکت ترین و بکرترین نقطه ی شهرستان نوشهر از استان مازندران، در میان درختان در هم تنیده ی جنگل های پهن برگ، عجیب تربن دریاچه ی ایران که در عین حال بسیار زیبا است قرار گرفته است.

دریاچه ی ممرز یا ملا کلا که، به خاطر قرارگیری در این منطقه به این نام نیز خوانده می شود اما مشهور ترین نامش، دریاچه ارواح است.

این دریاچه در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است و جز جاذبه‌های طبیعی و بکر خطه شمال محسوب می‌شود که در بین گردشگران و ماجراجویان کمتر شناخته شده است. در کنار این دریاچه جنگلی سرسبز قرار دارد و در میان آب‌های دریاچه، تنه‌های درختان خشکی قرار دارد که به درختان مرده شهرت یافته‌اند.

طول این دریاچه ی زیبا ۷۰ متر است و عرض آن به ۳۰۰ متر نیز می رسد و یکی از زیبا ترین دریاچه هایی است که شما در طول عمر خود از آن دیدن می کنید.

به جز درختان مرده داخل دریاچه، جنگل زیبایی که آن را محصور کرده است از جذابیت های دیگر این منطقه به شمار می رود. گردشگران می توانند در کنار تماشای دریاچه، سری هم به درون این جنگل بزنند و از دیدن انبوه درختان سر به فلک کشیده که هر یک زیبایی خاص خودشان را دارند، لذت ببرند.

 

ظاهر این دریاچه به گونه ای است که گویی درختان این دریاچه به صورت برعکس رشد کرده اند و ریشه هایشان به سمت بیرونی در آمده است.

آب این دریاچه بسیار تمیز و زلال است و همین امر باعث شده است تا انعکاس درختان داخل دریاچه بر روی آب بر زیبایی های بصری این دریاچه بیشتر بیافزاید.

بهترین فصل سفر

سفر کردن در فصل‌های بهار و تابستان به علت زیبایی و سرسبزی درختان ممرز و هم چنین مه بودن دریاچه، زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. در فصل‌های سرد سال نیز زیبایی آن از بین نمی‌رود اما به علت بارش برف، رانندگی در جاده بسیار سخت می‌شود و به همین علت توصیه نمی‌شود.

 

مسیر دسترسی

برای دسترسی به این مکان باید در کیلومتر ۱۲ مسیر نور به نوشهر پس از جاده ونوش، وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی شد و بعد از عبور از روستا و انجام اقدامات اداری لازم در محیط بانی،  جاده شمالی را به طول ۱۰ کیلومتر ادامه داد و پس از مشاهده تابلوی دریاچه وارد جاده فرعی شد. عبور از جاده فرعی نیاز به خودروهای کمک دار دارد و برای رسیدن به این دریاچه آفرود سواری در میان درختان و جنگل را نیز تجربه خواهید کرد.

 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ملک ها را مقایسه کنید

مقایسه (0)