وبلاگ

بلده-یوش

در مرکز استان مازندران، شهرستان نور واقع شده است که دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان است. بخش بلده به مرکزیت شهر بلده از جاذبه‌های دیدنی سرسبز استان مازندران است. شهر بلده به طبیعت زیبا، مناظر فریبنده، آب و هوای خوب و روستای یوش، زادگاه نیما یوشیج مشهور است. با جاده همراه شوی تا ببینیم بلده کجاست؟ و مکان‌های دیدنی آن چیست؟

شهر بلده در ۸۵ کیلومتری جنوب نور قرار دارد و پل ارتباطی میان دو جاده هراز و چالوس به شمار می‌آید. روستای یوش در ۱۰ کیلومتری غرب بلده و آمل در ۹۸ کیلومتری شمال شرق بلده قرار دارد. بلده منطقه‌ای ییلاقی و کوهستانی است که برخی از اهالی آن در فصل سرما به قشلاق می‌روند. در تابستان هوایی معتدل دارد و در زمستان‌ بسیار سرد است به همین دلیل در فصل بهار به خصوص از نیمه اردیبهشت تا انتهای تابستان بهترین زمان سفر به این شهر است. ابتدای شهر بلده نور، مجسمه‌ای از نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی دیده می‌شود. بلده آثار تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که در ادامه شما را با جاذبه‌های این شهر آشنا می‌کنیم.

خانه نیما یوشیج

در روستای ییلاقی و کوهستانی یوش از دهستان اوزرود شهرستان نور خانه نیما شاعر بلند آوازه شعر فارسی و پدر شعر نو قرار دارد که توسط جدش بیش از ۲۰۰ سال پیش با گجچ‌بری و پنجره‌های زیبای ارسی ساخته شده ست. خانه نیما همچنین آرامگاه وی است.

قلعه پولاد بلده

این آثار تاریخی و باستانی بر روی ارتفاعات شمالی مشرف بر شهر بلده از توابع شهرستان نور، قرار دارد؛ قلعه عظیمی که از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین قلعه‌های برجای مانده در شمال ایران است. این قلعه تا اوایل دوره صفویه مورد استفاده بوده و مرکز یکی از مقتدرترین قدرت‌های محلی آن زمان در ایران به شمار می‌رفته است.

بقعه سلطان احمد

بقعه سلطان احمد بلده از آجر و روکش گچ تشکیل شده است و گنبد آن مخروطی می‌باشد. کتیبه‌ای چوبی به خط کوفی در بقعه سلطان احمد قرار دارد که بر روی صندوق نام شیخ احمد نوری، یکی از خاندان‌های نام‌آور در تاریخ معاصر ایران و تاریخ ۱۱۰۲ هجری قمری نگاشته شده است. این بقعه در حاشیه شرق بلده قرار دارد.

منزل خان بابا خان

منزل خان بابا خان که یک عمارت بوده است متعلق به دوران قاجار است و از آثار ملی ثبت شده ایران به شمار می‌رود. عمارت خان بابا خان در قسمت شرق بلده قرار گرفته است.

آبشار سواسره

آبشار سواسره به معنای نسیم صبحگاهی مشرف به بلده در ۵۳ کیلومتری جاده هراز و ۵۵ کیلومتری جاده چالوس قرار دارد. آبشار پر آب سواسره در ارتفاعات قرار دارد و فضای آن کوهستانی و پر از بیشه است که باعث خنک بودن آب این آبشار می‌شود. در مسیر این آبشار که حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد، گیاهان دارویی وجود دارد که برخی از گردشگران اقدام به چیدن آن‌ها می‌کنند تا از خواص دارویی آن بهره ببرند.

رودخانه بطاهرکلا

رودخانه ۲۰ کیلومتری بطاهر کلا که از دامنه‌های شرقی کوه رستم چال (واقع در ۲۶ کیلومتری جنوب غرب بلده) سرچشمه می‌گیرد مناظر طبیعی زیبایی دارد که روح هر بیننده‌ای را به پرواز در می‌آورد. رودخانه بطاهرکلا در مسیر خود از چشمه‌های مختلفی آبگیری می‌کند که باعث به وجود آمدن آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی شده است. این رود با رودخانه‌‌‌ی لور مخلوط می‌شود که باعث تغییر نام آن به خوش رود می‌گردد.

اقامت در بلده

خانه‌های محلی ساکنان بلده میزبان مسافرانی است که قصد ماندن در بلده را دارند اما چنانچه قصد اقامت در هتل یا ویلا را دارید می‌توانید با طی مسافتی به چالوس، نمک آب‌رود، محمودآباد، خزرشهر و یا دریاکنار بروید و در یکی از این شهرها ساکن شوید.

چگونه به بلده برویم؟

از طریق جاده‌های هراز و چالوس میتوان از تهران به بلده رفت. بلده تقریبا ۳۰۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد. در کیلومتر ۴۵ جاده هراز و محور ارتباطی آمل – تهران محلی به نام دوآب توسط پل هردورود به غرب از جاده هراز جدا می‌شود که پس طی نمودن ۵۵ کیلومتر به بلده می‌رسیم. از طریق جاده چالوس نیز پس از گذر از پل زنگوله به سمت راست، مسیر جاده پل زنگوله – بلده شما را به بلده می‌رساند.

 

منبع: جاده

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ملک ها را مقایسه کنید

مقایسه (0)